Või soovid hoopis teoks teha mõne ammuse unistuse?

Hiljuti kohtusingi juhiga, kes muutis minu suhtumist eeltoodud stereotüüpidesse. „Ma ei oska ju midagi muud, kui ainult teisi kamandada,” vastas mees. SOS haridusprogrammi eesmärgiks on pakkuda tuge õpilastele, kes vajavad koolis rohkem hoolt ja tähelepanu. Esiteks annab kliendile kogemuse, mida teine inimene tema suhtes tunda võib ja teiseks võimaldab end kõrvalt vaadata ja emotsioonivabalt hinnata. Temale omaselt püüdis ta seda eesmärki saavutada läbi juhtkonnaliikmete küsitluse ja nendepoolse initsiatiivi. Nõrkustena märkis ta liigset leebust ja järeleandlikkust, konfliktide vältimist ja täpselt määratlemata vastutusi meeskonnas. Tundsin, et me tiirutame ühe koha peal ja progressi ei ole. Tundub, et ta ajab töö ajal oma asju. “Noh, ega see asi nii hull ka pole. Margusel on julgust olla tema ise, ei püüa olle keegi teine ega kedagi kopeerida! Minu kui coachi jaoks on oluline järgmine küsimus kuidas saan ma Margust aidata oma eesmärkide saavutamiseks meeskonda paremini motiveerida ja liita. Tema mõtted olid hoopis oma uue töö juures. Olen nende klientidega läbi viidud coachingust kirjutanud mõned tõsielulood ajakirja “Director” juuli – septembrikuu numbritesse. Ta rääkis, et töötoa tulemusena tegeleb juhtkond aktiivselt ettevõtte pähiväärtuste arutamisega, kuid samal ajal ei saa lihtsaid asju paika. Uuri coachikandidaatide tausta ja klientide tagasisidet Siin aitavad Internet, kolleegide kogemused ja telefonikõne coachilt saadud referentsidele. Seepärast on coachi roll aidata tal leida uusi vaatenurki ja otsida teid probleemi tuumani.

Haridusprogrammi põhimõte on, et iga laps on tähtis ning peab saama piisavalt tuge, et läbida haridustee võimetekohaselt. Olen leidnud, et vahetu kontakt klienti ümbritsevate inimestega annab rikkalikult informatsiooni, mida klient ise ei teadvusta ja võimaldab suunata klienti oma  probleemile teisiti lähenema. Pole sugugi harvad juhud, kui demotiveeritud juht avastab, et tema töös on tegelikult päris palju talle rahuldust pakkuvat. Palu valitud coachidel läbi viia proovicoachingu seanss Eduka coachingu eelduseks on usaldus coachi ja coachitava vahel. Teiseks oluliseks eelduseks on ja kliendi hea kontakt. Proovisin kasutada NLP-st pärit soovide kaalumise meetodit, et ta jõuaks ise selgusele, mis aitaks tal hingerahu saavutada. Tema roll on küsida, ja enne kui sa arugi saad, on sul vastused käes. Ema Tiina: “Muidugi peab olema südames kindel soov, palju kannatlikkust, aga uskuge, see rõõm ja rahulolu, et oled aidanud lapsel või lastel üle saada hirmust hüljatuse ning hoolimatuse ees, on väga suur tasu. Seepärast ei taga sertifikaadi ettenäitamine veel kvaliteeti. Vahest osutuvad need nii veenvaks, et ta jääb neid ise uskuma. Analüüsisime ettevõtte tugevusi ja nõrkusi, arutasime strateegilisi suundi, suutsime tuvastada ettevõtte tuumkompetentsid ja sündis kolmest punktist tegevuskava nende edasiarendamiseks. Margusel on tunda tugevat sisemist jõudu. Valiku teeb raskeks ka tulemuse mõõtmise keerukus. Küsimusele millised on nende eesmärkide saavutamisel suurimad takistused vastas Margus: juhtkonna liikmed ei käitu nii, nagu ma neilt ootan ja meil puudub ühtne meeskonnavaim. Palju olulisem on hoida kõik meeled valla ja märgata signaale, mis võivad viia muutusteni. Uurisin kõigepealt, mida tema uus töö endast täpsemalt kujutab, ja siis tahtsin näha tema koostatud elu tasakaaluratast. Peagi aga tundsin, et minu teadmised on liiga pinnapealsed ning mõni kuu hiljem olin juba Californias coaching’u intensiivkursusel.

Kokkama Ragnega: Piparkoogid

. Sinna olid joonistatud kasvava pikkusega tulbad ja ei ühtegi teksti ega kommentaari. PERED OMA KODUS SOS ema ja isa saavad lastele kodu pakkuda ka oma isiklikus kodus. “Peaksin leidma uusi kliente ja kaks korda rohkem töölisi rendile saatma.” Samas vaimus jätkasime veel tükk aega, kuniks sai paika konkreetne eesmärk ja tähtaeg. Kohtu vähemalt kolme kandidaadiga Personaalsel kohtumisel on intuitsioon tihti hea abimees täienduseks faktiinfole. Maja tagatisel laenu võtmine kui maja on liisingus, lhv remondilaen. Ettevõtte juhtkonna seitsmestst liikmest koosnev Marguse meeskond on märkimisväärselt kirju. Üks maja on siin teismoodi kui teised, sest see on koduks kaheksale sügava vaimse ja füüsilise puudega lapsele, kes vajavad erilist hoolt ja tähelepanu. Praegu otsibki ta aktiivselt oma meeskonda täiendust ja on valmis muutusteks. Projektijuhtide tegemiste kontrollimiseks olevat isegi seinale suur infotahvel tehtud, aga ega see tegelikult ei toimi. Ja siis avastasin enda jaoks juhtide coaching’u, mis võimaldab tegeleda nii inimeste juhtimise kui ka juhi isiksuse arengu ning tööväliste teemadega. Kohtumine tekitas Reinus lootust, et ta leiab oma madalseisust väljapääsu. Hakkasin samm-sammult ennast ja teisi inimesi paremini mõistma, nägema käitumismustrite taha ning avastama alateadvuse väge ja veidrusi. Et Margus tulemuslikult coachida, tundsin vajadust näha tema meeskonde töösituatsioonis tegutsemas. Analüüsisime tema tugevusi ja nõrkusi.

Avaleht - Sihtasutus Tartu Ülikooli Kliinikum

. Hädavajalike väljaminekute tarbeks peaks olema loodud hädaabifond, mis aitab olukordi leevendada ilma, et peaksid kokku puutuma intresside ja laenumaksetega. Indrek hakkas kliente j’rjestama nii, et need jääks tee äärde ja saaks mitu tükki korraga “ära lahendada”. Soovin, et inimesed ise otsustaks, seaks eesmärke” vastas Margus. Lisaks on suureks abiks sügavamad teadmised psühholoogias ja coachingumetoodikate valdamine. See on nii põnev, kuidas meie alateadvus meie mõttemaailma korraldab! Asjad, mille kättesaamatuse oleme sügaval sisemuses omaks võtnud, kaovad meie teadlikust maailmast – olgem ausad, Rein oli end juhina mõnes mõttes maha kandnud. Eesmärk oli välja selgitada, kas tal võiks coaching’ust olla abi oma probleemide lahendamisel. Iga selline juhtum tekitab pika diskussiooni ja ajaraiskamise. Selle protsessi tulemusena sündis rida väikeseid aga olulisi muutusi. Kuna me oleme ehitatud selliselt, et teiste nõuandeid omaks ei taha võtta, siis peab veenva tulemuse saavutamiseks juhtima oma vestluskaaslase mõttetegevust läbi küsimuste, metafooride ja elust toodud näidete.

Tutvuste sõlmimine Eestis: Tallinnas, Tartus, Narvas.

. Ta on saanud endale lubada asju, mida on soovinud, ja olnud pikka aega abielus, lapsed on juba läinud oma teed. Tegemist on kõige suurema ja esimese lastekülaga Eestis. Teadvustasin endale, et mul tuleb lihtsalt kannatlik olla ja otsida õiget juhtlõnga. Sooviks aga oma ellu rohkem spontaansust, pere ja sõpradega veedetud aega ning tööst väljalülitumist. “Ega ma ju tegelikult ei tea, mis asju Indrek ajab. Protsessid käivad igas inimeses oma teid mööda. Klienti aitab paremini mõista isiklik kogemus temaga sarnastes olukordades. Huvitaval kombel tuli sellest protsessist välja uus soov: „Tahaks olla teel mingi eesmärgi poole”. Näen teda vaid aeg-ajalt kontoris. Joonistasin selle põhjal graafiku. Kolmanda kohtumise alguses tabas mind üllatus. SOS Lasteküla tegeleb ennetustööga ehk püüab aidata raskustesse sattunud lastega peresid, et lapsed saaksid kasvada koos oma vanematega. Suviti osalevad lapsed hea meelega lastelaagrites, käivad perega väljasõitudel Eestimaa toredates kohtades või teenivad mõne vahva suvetööga lisataskuraha. Seejärel hakkasin Rauli rollis olevat meest küsitlema, mida ta Indreku kohta öelda võib ja kuidas tema tegemisi hindab. Lapsed jõuavad perre kohaliku omavalitsuse, pere ning meie ühise otsuse tulemusena. Tema aga ajab asju omamoodi. “Annab motivatsiooni” kostis ta. Olin just hiljuti Californias läbi teinud coaching’u koolituse ja saanud NLP-coach’i kvalifikatsiooni. Oli tunda, et teised meeskonnaliikmed püüdsid vältida eriarvamuste tekkimist. Samas, õhus oli tunda pinget ja väljaütlemistes oldi vaoshoitud. “Ei saa aru, millega ta tegeleb. Küsimusele, mis teda minu juurde tõi, vastas ta, et sooviks leida hingerahu ja vabaneda väikestest ärritajatest. Juba homme on ees kohtumine ühe rendifirma keskastme juhiga, kes ei ole rahul oma ettevõtte töökorraldusega ja kellega omakorda pole rahul ettevõtte tegevjuht. Tegelikult mulle ju meeldib inimestega kontaktis olla ja midagi reaalset ära teha. Kogusin end üllatusest ja ütlesin: “Siin on info natukene viltu läinud. Aga kes seda teevad, saavad tunda sellist hingerahu, mida on raske sõnades väljendada.” PERED OMA KODUS SOS ema ja isa saavad lastele kodu pakkuda ka oma isiklikus kodus. Kuna olen üle kolme aasta tegelenud juhtimiskoolitustega ja mõttetalgute modereerimisega, siis leppisime Margusega kokku, et viin juhtkonnaga läbi eesmärkide seadmise töötoa. Ta vastas, et oli lootus küll saada teda kaasa mõtlema, kuid teda oma mõttestampidest ikkagi välja ei saanud. Erilisi tingimusi laste perre võtmisel ei ole, oluline on, et kodu vastaks tuleohutuse ja sanitaartehnilistele nõuetele. Huvitav olukord! Tavapäraselt loob tegevjuht sellistes olukordades pretsedendi ja võtab vastu konkreetsed otsused. Sellisel juhul on coachi ülesanne testida, kas on tegemist hetke emotsiooniga, või on see tõsi.

Ahv / hiina horoskoobi iseloomustus - VARA-WEB ))

. Selline küsitlus kestis mõnda aega ja siis jätsin selle teema laagerdama, sest tihti on hea käivitada inimesel mõtteprotsess ja jätta sees siis alateadvuse tasandil edasi kerima, ilma koheste järelduste väljapressimiseta. Süvenesime Indreku töö sisusse, uurisime, millised ajaröövlid tema tööpäevad pikaks teevad. University of Bath Inglismaalt on uurinud millist efekti on saavutanud juhid, kes süsteemselt oma töötajatega coachingu stiiilis suhtlevad. Jätsin siis selle teema “laagerdama”. Siin on palju muusikahuvilisi lapsi. Kogu aeg on töömõtted peas. Vanemad püüavad aidata lapsel üles leida tema tugevused, et ta saaks neid huvialaringis või trennis arendada. Ma ei üritanudki analüüsida, kas või kui palju selles minu osa oli, sest lõplikku tõde niikuinii teada ei saa. Viriseb, et just temale sattuvad keerulised kliendid ja kehvad töötajad, kelle jamade klaarimisele läheb palju aega”. Et avada ennast ja käia läbi ka ebamugavad teemad peab klient täielikult usaldama ja tundma end turvaliselt. Kõik ei ole selleks valmis, võtma teise ema lapsi enda kasvatada. Objektidel hakkas ta probleeme lahendama usaldusisikute kaudu. Paberimäärimisele teeb see iga kell üks-null ära” Üllatav mõte, et on ka teisi võimalusi, loob sageli selgust. Olen coaching’u enda jaoks kokku võtnud kahe sõnaga – „selguse loomine”. Töötuppa kogunenud inimesed osutusid asjatundlikeks ja oli tunda soovi pingutada oma ettevõtte heaks käekäiguks. Või soovid hoopis teoks teha mõne ammuse unistuse. Kuid ülejäänud meeskonnale mõjus seminar hästi, sest tekkis selgem arusaamine, kuhu ja kuidas edasi liikuda. Ülejäänud on erineva tausta ja kogemusega nooremad eestlased. Eneseotsingud ja uued tuttavad juhtisid mind erakooli Tervilik Mina kolmeaastasele psühhoteraapia kursusele. Meie kohtumise edasine käik oli huvitav. Selguse loomine inimese soovides, eesmärkides, takistustes ja lahendustes. Pigem töötab segu coachingust ja mentorlusest. Viisin jutu ettevõtte tulemustele ja avaldasin Margusele nende eest tunnustust.  Ütlesin: “ Margus, Sa ütled, et teie juhtkonnas puudub ühtsustunne ja motivatsioon ei ole see, mis võiks. Nüüd aga olen saavutanud stabiilsuse ja seiklen pigem oma klientide põnevates maailmades. põhimõtteid tundmata võib aga hea tulemuse mõne energilise soovitustega ära rikkuda. Samas, tema jutust kostis läbi ka pettumusenoot. Kogenud juht ja praegune coach räägib Directori suvenumbrites, milliste juttudega tema juurde tullakse.* Sellest on möödas pea kaks aastat, kui kohtusin Telliskivi loomelinnaku F-hoone kohvikus korrektses ülikonnas härrasmehe Reinuga. Siin on viis toredat kodu koos suure aiaga, kus lastel on mõnus joosta ja mängida. edu sõltub sellest, kui suur on coachitava soov ja kui palju ta pühendub protsessile. Järgmisel kohtumisel küsisin, kuidas on läinud ja sain vastuseks: “Mõned asjad on paika loksunud.” Palusin täpsustada ja selle peale võttis mees kotist läpaka ja avas uhkelt exceli tabeli. Indrek vaatas ja kuulas seda skeptilisel ilmel. “Eks nad võiks paremad olla.” vastab mees. Lastel on tore kodu lähedal koolis käia

Märkused