Kasutad asjade ostmiseks krediitkaarti ainult siis, kui sa suudad kogu summa kuu lõpuks tagasi maksta

Paroolid olgu tugevad ja keerulised Sarnaselt koduukse lukule on arvuti või internetipanga lukuks paroolid, mis peaksid olema võimalikult tugevad ja keerulised. Jaga infot võimalikust kuriteost Ka pangakaardi väärkasutuse ja interneti kuritegude puhul on aeg oluline faktor. Tugev ja turvaline parool peaks sisaldama nii tähti kui ka numbreid ja tavatähestikus puuduvaid märke. Oma andmete jagamisel e-posti teel tuleks eelnevalt kindlaks teha, kas andmete küsija ikka on see, kellena end esitleb ja uurida, mis põhjusel andmeid küsitakse. Täpsemad juhised Tarbijakaitseameti kodulehel: http://www.tarbijakaitseamet.ee/et/tarbijale/e-kaubandus. Ilma paroolita võrkudes on Sinu nutiseadme ülevõtmine lihtsam. Usaldusväärsust suurendab see, kui e-poe veebilehel on olemas nõutud ja vajalik teave: ettevõtte nimi, asukoht, e-posti aadress ja telefoninumber, kuhu probleemide puhul pöörduda; samuti kauba tagastamise, pretensiooni esitamise ja garantii tingimused. Ostlemiseks kasuta turvalisi e-kauplusi Enne internetist ostu sooritamist tasub uurida nii e-kaupmehe tausta kui ka teiste tarbijate hinnanguid selle ettevõtte kohta. Need kirjad ja veebilehed on enamasti kujunduslikult veenvad, mistõttu ei pruugi inimene pettust kahtlustadagi. Kasuta turvalist arvutit Internetti ühendatud arvutisse on võimalik sisse tungida erinevaid teid pidi: turvaaugud operatsioonisüsteemis või rakendusprogrammides, avades viirusega nakatunud e-posti või kasutades erinevad suhtlusprogramme.

isaõigused -

. Kasuta loogilist mõtlemist ning ära lae alla äppe, mis soovivad õigusi, millel pole rakendusega loogilist seost. Kehtesta reeglid internetist ja nutiseadmetest asjade ostmiseks Nutiseadme abil mängu, rakenduse või kauba tellimisega internetist saavad hakkama ka lapsed.

25 nõuannet nutiseadmete kasutajatele - sõ

. Sea oma rahakasutusele limiidid Oma igapäevasele rahakasutusele saad ise seada sobivad limiidid. Pangakaardi kasutuslimiidid tasub hoida igapäevasteks ostudeks vajalikul mõistlikul tasemel, et vältida emotsionaalseid, kuid tarbetuid oste ning piirata ka võimaliku varguse korral kahju ulatust. Tee kindlaks, kellele oma andmeid esitad Eestiski levivad tihti näiliselt mõne tuntud ettevõtte või ametiasutuse poolt saadetud e-kirjad, millega püütakse inimeste pangakaardiandmeid kätte saada. Vanematel tasub jälgida oma krediitkaardi väljavõtet, et seal ei oleks üllatuslikke tehinguid, mille laps on teinud, kui ütlemata jätnud või sooritanud enese teadmata. E-poodidest asjade tellimisel tasub olla tähelepanek nagu mistahes muu ostu puhul, et võimalikku materiaalset kahju ära hoida. Paroolikaardi koode on lihtne kopeerida, seepärast tasub autentimisel eelistada ID-kaarti või Mobiil-ID. Turvalisuse suurendamiseks tasub meeles pidada, et netipank avaneb alati eraldi aknas. Nende andmete puudumisel jäta ost pigem sooritamata. Deebet- ja krediitkaardi kasutuslimiite saad muuta internetipangas, internetipanga limiite ei saa turvalisuse kaalutlustel muuta mujal kui kontoris.

Kui pahalane pääseks ligi sinu pangakontole, saaks ka tema sealsamas muuta internetipanga limiite ja nii tekitada suuremat rahalist kahju. Kui ei saa aru, kas ja kui palju rakendus maksab või kuidas sellest loobuda saab, tasub jätta see tellimata. Kui nutiseade on perekasutuses, siis jälgige, milliseid rakendusi lapsed kasutavad ja milliseid andmeid see rakendus küsib. Tea, mis sinu pangakontol toimub Võimalike varguste ja kaardi väärtkasutuse avastamiseks jälgi regulaarselt oma kontoväljavõtet. Paljud inimesed elavad aga soovipõhiselt.

Katse kodututega: Raha eimillegi eest - kas utoopiline.

. Kiirlaen kodust lahkumata. Sellise õngitsemise ehk phishingu puhul üritatakse e-posti teel teada saada inimese pangaparoole ja koodikaardi koode või antakse link veebilehele, mis näeb välja täpselt nagu panga oma, ja kuhu inimene ise oma pangarekvisiidid sisestab. Nutiseadmes tuleb enne rakenduse allalaadimist kindlaks teha, kas tegu on tasuta või tasulise tootega. Internetipangas ole tähelepanelik Sarnaselt reaalmaailmas tegutsedes, tasub internetipangas käies olla tähelepanelik. Kasutad asjade ostmiseks krediitkaarti ainult siis, kui sa suudad kogu summa kuu lõpuks tagasi maksta. Kaitseta arvuti kaudu on kurikaeltel ligipääs andmetele ja infole, mida inimene ei soovi kogu maailmaga jagada või millega on võimalik tekitada rahalist kahju. Lase poe nimi läbi mõnest otsingumootorist, küsi arvamusi oma tutvusringkonnast, uuri foorumitest. Lastele tuleb juba varakult selgitada, et iga asja ostmisega ja tellimisega kaasneb rahaline kohustus. Tabaluku ikoonil klõpsates peab avanema kasutatava panga internetipangale kuuluv Verisign’i sertifikaat. Kust kõige lihtsamini laenu saad, nordea hüpoteeklaen. Kasutad asjade ostmiseks krediitkaarti ainult siis, kui sa suudad kogu summa kuu lõpuks tagasi maksta. Ühendus peab olema krüpteeritud, see tähendab, et aadressi alguses on https:// ja lehel olev tabaluku ikoon peab olema kinni. Kahtluse korral tasub alati oma kodupangast üle küsida, kas nad on oma klientide andmeid uuendamas. Arvuti ja eelkõige selles sisalduv informatsioon on inimese jaoks väärtuslik vara ning seda tuleb hoolikalt hoida ja kaitsta

Märkused