Eelarve mõte ei ole panna sind elama ebamõistlike piirangute järgi

Ära jäta lõbu ja meelelahutust väljaIgas eelarves peaks olema üks nö “teen, mida tahan selle rahaga” kategooria. Eelarve mõte ei ole panna sind elama ebamõistlike piirangute järgi. Sinna hulka kuulub vesi, elekter, küte, prügi ja olenevalt sinu elukohast võivad sinna kuuluda ka halduskulud. Näiteks: sul on toidupoe tšekk, millel on kirjas erinevad toiduained, hügieenitarbed ning paar köögitarvikut. Üldine säästufond on mõeldud lihtsalt selleks, et igaks juhuks hoida veel pisut lisaraha ning koguda seda jätkuvalt isegi siis, kui vahel tuleb ette ootamatuseid. Arvesta eelarves säästudegaIgas eelarves peaks olema üks sektsioon ka säästudele. Selle hulka kuulub ka toit, kuna paratamatult ei ole võimalik seda sendi täpsusega kindlaks määrata. Juhul, kui liigud peamiselt ühistranspordiga, peaksid arvestama eelarves kuukaardi vm tasuga, millega arvestad tavaliselt igakuiselt. Auto omamine toob kaasa kindlasti rohkem kulutusi ning seega peaksid arvestama kõigi võimalike kuludega. Vahel võivad nende kahe vahel piirid muutuda pisut häguseks, kuna isegi vajaduste kategooria puhul on suur hulk soove. Kuigi vee, elektri ja kütte summasid on keeruline hinnata, võid arvesse võtta mitme kuu keskmise summa. Kui kukil on mitmeid võlaprobleeme, siis ei tasu minna paanikasse, vaid tuleks võtta ette eelarvestamine. Ideaalis tuleks raha panna kõrvale kaheks otstarbeks: hädaolukordadeks ja üldisteks säästudeks.Hädaolukordade fond tähendab rahasummat, mida saad kasutada siis, kui tekib mõni kiireloomuline ettenägematu väljaminek, näiteks külmik läheb rikki ja tuleb osta uus. Kui saad lisaraha, pane see kõrvale ja ära arvesta seda eelarvesseKui peaksid saama üllatusliku boonuse või mingi muu lisaraha, mida sa eelarvesse arvestanud juba ei ole, ära arvesta seda ka pärast summa saamist. Kui sa oled aga pikka aega elanud sama elustiiliga ning sul ei ole hiljuti juurde tekkinud uusi kulutusi, võid ka arvutada kokku aasta läbilõike.Ükskõik, milline lahendus sulle sobib, eelarve on väga personaalne teema. Enne kohustused, siis lõbuKui oled põhivajadused eelarves katnud, arvesta järgmisena oma finantskohustustega. Mõistmaks, palju laen võib tegelikult kokku maksta, on vaja vaadata krediidi kulukuse määra, mis on igal eeskujulikul laenuandjal ka veebilehel ja laenulepingus kirjas. Kui sa ei ole päris kindel, jälgi oma pangaülekandeid, kus peaksid kindlasti nähtuma majapidamisele kuluvad summad.Ära unusta ka majapidamistarbeid nagu koristusvahendid jms. Nii ei juhtu kunagi olukorda, kus kuu lõpus on liiga vähe raha või ei tule omadega välja – eelarve väldib selliseid olukordi!.

Murphy seadused -

. Kuigi kütust on keeruline täpselt kalkuleerida võid arvestada oma keskmise kütusekuluga ning mõelda, kui palju tavaliselt ringi liigud autoga.Sellele lisaks on vaja mõelda kindlustusmaksetele, ülevaatusele, hooldustöödele, rehvivahetusele ja parkimisele. Pane see lihtsalt kõrvale, näiteks hoiukontole ja unusta selle olemasolu. Nii saad pidevalt silma peal hoida, kui palju raha on kuu jooksul juba mingile kategooriale kulunud. Juhul, kui sul on suvila või mõni muu kinnisvaraobjekt, mida haldad igakuiselt, peaksid arvestama ka selle paiga kuludega.Olenemata elukohast on transpordikulud paratamatud. Kuigi kodune raamatupidamine võib tunduda esmapilgul üsna hirmutav väljakutse ning sooviksid selle parema meelega edasi lükata, on oluline võtta oma rahakoti üle kontroll. Smslaen smsraha, ID kaardiga tuvastatavad laenud.. Esimesel vahelehel, nimega “Igakuine eelarve”, saad panna paika eeldatavad summad, mis ühe või teise kategooria peale kuluvad, samuti saad arvestada eelarves juba säästude ja muu taolisega. Arvesta sellega, et kõik kuud pole samasugusedOn selge, et mõnel kuul tuleb arvestada näiteks kindlustusmakse, pühade ja sünnipäevade või kas või kooli alguse kuludega. Kõige kindlam on sissetulekuna võtta arvesse su kindel palk ning muud igakuiselt kindlasti laekuvad tasud. Oluline on sellega algust teha ning jälgida oma väljaminekuid.

Harta12 -

.

Kandidaadid - Rohelised

. Eelarve loomisel pole ei õiget ega vale meetodit!Eelarve loomise ABCEelarve loomisel pea meeles ühte olulist tõsiasja: ole enda vastu aus. Sel juhul pead sa eraldi arvutama kokku toiduained, hügieenitarbed ja muud ostud, et saaksid märkida üles, kui palju oled kulutanud ühele või teisele kategooriale.Kui soovid oma elu pisut hõlpsamaks teha, võid kasutada eelarve tegemiseks arvuti abi. Kaasa kogu pere eelarve loomisesseKui sul on abikaasa, lapsed või elad kellegagi koos, tasuks eelarvet planeerida ühiselt. Kõige lihtsam ja käepärasem meetod on Exceli tabeliprogramm, kuhu on väga lihtne sisse kanda kõik kulud ja tulud ning vaid paari hiireklõpsuga kõik kokku arvutada.

Jürgen Ligi: IRL võiks uksed lukku panna | Õhtuleht

. Isegi, kui tahad raha võimalikult palju säästa, ei saa keegi elada nii, et kõik lõbustused on elust välistatud. Kui oled otsustanud, et soovid luua eelarve, peaksid esmalt koguma kokku kõik oma ühe kuu tšekid, kviitungid, arved ja pangaväljavõtted. Nii saad näha täpselt, kui palju on sul vaba ruumi juhul, kui peaksidki ootamatult arsti külastama.Üldiselt saab jaotada väljaminekud neljaks:Majapidamiskuludena arvesta kõiki koduga seonduvaid kulusid. Õpi eristama soove vajadustestNagu eelmises punktis mainitud, peaksid sa eristama eelarves vajadusi ja soove. Kuigi ülevaatus ja hooldus- ning remonditööd ei ole igakuised väljaminekud peaksid pikas perspektiivis arvestama ka nende kuludega.Pea meeles, et pole hea arvestada kulusid liiga optimaalselt, sest äkilise väljamineku korral võid jääda hätta. Eelarve peaks peegeldama võimalikult täpselt su elustiili, ent sissetulekut arvutades ära kindlasti ümarda seda suuremaks ning ära lisa oletuslike summasid. Võid ka neid muuta nii nagu heaks arvad – mall on loodud eesmärgiga aidata sul nö ots lahti teha ning alustada eelarvestamist pisut lihtsamalt.Nagu näed ka sellest mallist, ei pea eelarve olema keeruline. Kui soovid, võid alati eelarvesse teha ka ridu juurde ning lisada endale sobivaid elemente.Teistelt vahelehtedelt leiad lihtsad tabelid selleks, et jooksvalt kirja panna igakuiseid kulutusi. Arvesta kõigepealt kõige tähtsamate kategooriategaToit, kodu, riided ja transport – need neli vajadust peaksid olema alati esmajärjekorras kaetud

Märkused